ogrencietkinlikler-header

Fakültemiz 4. sınıf Örgün öğretim öğrencileri Balıkçılık Yönetimi ve Balıkçılık Mühendisliği derslerini 17 Mayıs 2016 Çarşamba günü Gökova ve Marmaris’te balıkçılarla birlikte yaptılar.
Prof. Dr. Vahdet ÜNAL ve Prof. Dr. Zafer TOSUNOĞLU'nun organize ettiği Gökova Körfezi, Akyaka, Marmaris uygulama gezisi kapsamında, öncelikle Gökova Özel Çevre Koruma Alanı içinde yer alan iç körfez ve Akyaka ziyaret edilmiştir. Üç saat süren yolculuk boyunca hocalar Körfez balıkçılığı, balıkçılıkla ilgili geçmiş ve güncel projeler, koruma alanları, kooperatiflerin kuruluşu, amaçları ve gelecekteki projeleri, koruma faaliyetleri gibi konularda bilgilendirme yapmıştır.
Saat 10.00’da Akyaka’ya ulaşıldığında, ilk olarak Gökova Körfezi’nin en başarılı kooperatifi olan S.S. Akyaka Su Ürünleri Kooperatifi ziyaret edilerek, başta kooperatif başkanı Can GÖRGÜN olmak üzere kooperatif müdürü Taner ÖZCAN ve bölgenin tek başına çalışan yegane kadın balıkçısı Semiha BAŞAK’tan kooperatifin işleyişi, balıkçılığın durumu ve sorunlarıyla ilgili farklı istasyonlarda bilgi alınmıştır. Körfezde saylı olan Gırgır teknelerinden MENEKŞE isimli tekne üzerinde tekne sahibi ve kaptanı Cengiz MENEKŞE ve tayfalar ile birlikte teknenin işleyişi, gırgır operasyonu ve ağı, gırgırın faydaları ve zorlukları konularında bilgilendirilme yapıldı ve hocalarla birlikte problemlere çözümler getirilmeye çalışıldı.

Balıkçılıkla ilgili projeler üzerine güncel değerlendirmeler ve bilgilendirmelerin ardından, öğrencilerimiz Akyaka Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Can GÖRGÜN’ün davetlisi olarak, Akyaka Azmak nehrinde tekne ile keşfe çıktı. Bu muhteşem deneyimden sonra öğle yemeği molası verildi ve hep beraber yöresel lezzet olan 'Yoğurtlama' tadıldı.

Öğlenden sonraki programda Marmaris’e geçildi ve ders kapsamında verilen soruları cevaplamak üzere, bir saat süreyle Su ürünleri Kooperatifi ve Marmaris Balıkçı Limanını ziyaret ederek çalışmalarda bulunuldu.
Sabah 07.00’de Ege Üniversitesi Kampüsünden hareketle, biraz uykulu biraz heyecanlı başlayan uygulama gezimiz, gece saat 11:30’da aynı noktada neşeyle, şarkılarla, tatlı bir yorgunlukla, hepsinden önemlisi çok değerli bilgi ve unutulmaz anılarla son bulmuştur. Destekleyen, katılan, katkı veren herkese çok teşekkürler.

Etkinlik Takvimi

Pzt Sal Çrş Prş Cu Cts Pz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31