hakkimizda

Fakültemizin Yetiştiricilik Bölümü öğretim üyelerinden Doç.Dr. Özgür Altan, 15 Haziran Çarşamba günü, saat 00:00'da Kanal 35'te yayınlanan "Toprağın Teri" adlı programa konuk oldu. Bu bölümünün teması "Su Ürünlerinin Yıldızı Yükseliyor" olan programda, son yapılan su ürünleri fuarı, fuar kapsamında organize edilen Orta Doğu ve Orta Asya Akuakültürü adlı konferans, genel anlamda su ürünleri sektörünün durumu, sorunları ve çözüm önerileri gibi konulara değinildi.

Fakültemizin Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümü öğretim üyelerinden Doç.Dr. Ali Ulaş T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ArGe Destek Programı kapsamında yürüttüğü "İzmir İç Körfez’de Amatör Olta Balıkçılığının İzlenmesi ve Yakalanan Türlerin Tüketilebilirliğinin İncelenmesi" isimli projenin ilk sonuçları hakkında Anadolu Ajans (AA) muhabirine röportaj verdi. Haber birçok basın yayın organında yer buldu.

"Yapay Resiflerdeki Balıkların Hareket Modellerinin Belirlenmesi ve Küçük ölçekli Balıkçılığın Yönetiminde Kullanımı” isimli TÜBİTAK projesi (1001-1120383), TOVAG (Tarım, Ormancılık ve Veterinerlik Araştırma Destek Grubu) tarafından destekleniyor. Edremit Körfezindeki yapay resif alanında sürdürülen çalışmada uzatma ağları, paragat, olta ve sırtı gibi küçük ölçekli av araçları ve görsel sayım gibi araştırma yöntemleri kullanılarak yapay resif alanındaki balık komite yapısı ve uygun av yöntemi belirlenmeye çalışılıyor. Araştırmada kullanılan telemetri yöntemi ATV Haber’e konu oldu. Proje süresince yapay resif alanında bulunan farklı balık türlerinden (kaya levreği, çipura, karagöz, lüfer, adabeyi ve iskorpit) 70 balık markalandı ve bu rakam önümüzdeki günlerde 80’e ulaşacak. Markalanan balıkların izlenmesinde teknedeki akustik sistem ve su altına yerleştirilen alıcılar kullanılıyor. Alıcılardan elde edilen veriler analiz edilerek balıkların yapay resif alanındaki hareket modelleri ve kullanım alanı gibi verilere ulaşılıyor.

Fakültemiz öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ali ULAŞ ve Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümü 4. Sınıf öğrencilerinden Atilla AYKOÇ 23.01.2015 tarihinde Kanal 35 TV'de canlı olarak yayınlanan Ağız Tadıyla programına konuk olmuştur. İdil PAŞABEYOĞLU'nun hazırlayıp sunduğu programda, ahtapot ızgara ve karides tava yemeklerini sunulmuştur. Ayrıca programda su ürünleri tüketiminin önemi ve sektör hakkında bilgiler aktarılmıştır.