Fakültemiz su ürünleri alanında üç bölüm altında faaliyet göstermektedir.

avlama
Menu

 

Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümü, Avlama Teknolojisi ve İşleme Teknolojisi olmak üzere iki anabilim dalından oluşmaktadır. Avlama Teknolojisi Anabilim Dalı, balıkçılık takımlarının seçiciliği, balıkçılık gücü tahminine ilişkin yöntemlerin geliştirilmesi, av takımlarına karşı balık davranışları, balık stoklarının belirlenmesine yönelik akustik çalışmalar, balıkçılığın ve dalış turizminin geliştirilmesine yönelik yapay resif uygulamaları konularında, İşleme Teknolojisi Anabilim Dalı ise su ürünlerinde kalite korunumu, kimyasal kompozisyon tespiti, yeni paketleme teknolojileri, ürün geliştirme ve kalite artırımı konularında kimyasal, mikrobiyal, duyusal, renk, doku ve enzim analizleri konularında eğitim, araştırma ve danışmanlık faaliyetleri sürdürmektedir. Bölümle ilgili detaylı bilgi için yukaıdaki bağlantıları kullanarak bölüm sayfasını ziyaret ediniz.

 

temel-header

 

Temel Bilimler Bölümü, Deniz Biyolojisi, Balıkçılık Temel Bilimler ve İçsular Biyolojisi olmak üzere üç anabilim dalından oluşmaktadır. Bu bağlamda, denizlerde ve içsularda bulunan organizmaların biyolojileri, taksonomileri, yaşam alanları, dağılımları, korunmaları, tehditleri gibi alanlarda bilimsel araştırma, eğitim ve danışmanlık hizmetleri gerçekleştirilmektedir. Bölümle ilgili detaylı bilgi için yukaıdaki bağlantıları kullanarak bölüm sayfasını ziyaret ediniz.

 

yetistiricilik

Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölümü, Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Balık Hastalıkları olmak üzere iki anabilim dalından oluşmaktadır. Bölümde, su ürünleri yetiştiriciliği, plankton kültürü, makroalg yetiştiriciliği, balık besleme ve yem tenolojileri, ekonomi, akvaryum balıkları yetiştiriciliği, balık hastalıkları teşhis ve tedavisi konularında araştırma, eğitim ve danışmanlık faaliyetleri yürütülmektedir. Bölümle ilgili detaylı bilgi için yukarıdaki bağlantıları kullanarak bölüm sayfasını ziyaret ediniz.